Vajon mennyire volt stresszes az Ön vagy gyermeke elmúlt 1 éve? Számolja ki!
Életünk része a stressz, legyen az negatív vagy pozitív. Ugyanakkor nem mindegy, hogy hogyan kezeljük, milyen megküzdési mechanizmusaink állnak a rendelkezésünkre. Hiszen, ahogy Selye János fogalmazta, nem a stressz öl meg, hanem az, ahogyan reagálunk rá. Fontos tehát, hogy miként válaszolunk az élettel velejáró jelenségre, a stresszre, mivel nem csak saját magunkra van hatással (pl. betegségek kialakulásához vezethet), hanem környezetünkre is hat. Még ha nem is szándékosan, mégis stresszes érzelmeink befolyásolják a környezetünkben élőket is. Különösen igaz ez a gyerekekre, akiknek nagyon érzékeny "receptoraik" vannak, könnyedén érzékelik a környezetük rezgéseit és hangolódnak rá a szülők érzelmi és mentális hangulatára. Ma már tudjuk, hogy terhesség alatt is hatással van az anya stressz szintje a magzatra és több éves kutatások bizonyítják, hogy a szülői stressz fokozhatja a gyermek viselkedési problémáit is.
De a stresszes életesemények nem csak a szülőket érinti. A gyermekek is tapasztalnak nap, mint nap stresszes helyzeteket. Az
iskolai kötelezettségek, a családi élet, a kortársak által gyakorolt nyomás és
a személyes kapcsolatokban jelentkező nehézségek mind fontos stresszforrások, amelyek felboríthatják a egyensúlyi állapotot.
Dr. Thomas H. Holmes és Dr. Richard Rahe kidolgoztak egy-egy stressz skálát felnőttek és gyermekek számára is, amelyen pontozták a különböző életeseményeket. Minél magasabb az esemény pontszáma, annál nagyobb a stressz valószínűsége.
Ha kíváncsi, hogy milyen volt az Ön vagy gyermeke elmúlt 1 évének stressz szintje, töltse ki az alábbiakban ingyenesen letölthető tesztet. Jelölje be azokat az életeseményeket, amelyek jelen voltak/vannak az Ön vagy gyermeke életében, majd adja össze a pontokat. A kiértékelés a teszt végén található.
Fontos, hogy az eredmény nem jelenti automatikusan azt, hogy valaki meg fog betegedni. Bár egy személyt érhet az életben sok stressz, a hatása függ attól, hogy milyen intenzitású, milyen időtartamú az esemény; milyen a fizikai és mentális állapota a személynek; milyen megküzdési mechanizmusokkal rendelkezik az egyén. A stressz megérthető és kezelhető. Ebben is segíthet a coaching folyamat és a mindfulness tréning.
Kérem vegye figyelembe, hogy a teszt csak egy képet ad az Ön vagy gyermeke stressz szintjéről. a Kiértékelés nem helyettesít semmilyen terápiás vagy coaching folyamatot.